Jednodňová
chirurgia

Terapia autológnou kondiciovanou plazmou (ACP)

 

 

Terapia autológnou kondiciovanou plazmou (ACP) je považovaná za jednu z prevratných a najmodernejších možností liečby širokej škály ochorení, a to hlavne poškodenia chrupaviek kĺbov. Jedná sa o terapeutické využitie derivátu vlastnej krvi v liečbe rôznych ochorení pohybového aparátu. Táto metóda svojimi protizápalovými, aniartrotickými a anestetickými účinkami napomáha organizmu k rýchlejšiemu hojenie, účinnejšej rehabilitácií a skracuje tak dobu zotavenia po poškodení kĺbu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efektívna je predovšetkým pri nasledovných diagnózach:

  • poškodenie kĺbovej chrupavky I. – III. stupňa (artróza, chondromalácia, chondropatia);
  • ložiskové defekty kĺbovej chrupavky, najmä v liečbe poúrazových stavov;
  • liečba akútnych a chronických zápalov šliach a väzov, športové ochorenia úponov šliach a väzov (entezopatie - tenisový a golfový lakeť);

 

 

 

 

 

 

  • akútne, subakútne i chronické poškodenia kĺbových väzov (rameno, koleno, členok.);
  • akútne, subakútne poškodenia vnútrokĺbových štruktúr kolenného kĺbu - meniskov a aj peroperačne pri plastike LCA a LCP);
  • podpora hojenia väzov, svalov, šliach a kostí po úrazoch a operáciách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mechanizmus účinku terapie spočíva v nasledovnom princípe. Pacientovi odoberieme cca 10 ml vlastnej krvi z lakťovej žily a pomocou špeciálnej centrifugačnej techniky v trvaní 5 minút dôjde k separácii červených a bielych krviniek od plazmy, ktorá obsahuje koncentrované krvné doštičky (trombocyty) a iné hojace látky v podobe rastových faktorov. Takto získaná plazma obsahuje niekoľkonásobne väčšie množstvo rôznych rastových faktorov v porovnaní s rovnakým množstvom pacientovej krvi. Rastové faktory (PDGF AB a BB, IGF, EGF, VEGF, TGF Beta 1 a Beta 2) aktivujú kaskádu protizápalových a reparačných procesov v patologicky zmenených tkanivách.

Získanú telu vlastnú plazmu následne pomocou špeciálnej dvojitej injekčnej striekačky aplikujeme pacientovi do postihnutého miesta.

 

 

 

 

 

 

Z hľadiska účinnosti je vhodné ACP terapiu aplikovať 5 až 6 krát a injekcie sa podávajú v intervaloch 5 - 7 dní. Celá procedúra trvá asi 20-30 minút. V akútnych prípadoch je možné skrátiť intervaly medzi injekciami. Podľa štatistických štúdií je po 8 týždňoch od ukončenia aplikácie ACP pozorovaná až 60% redukcia bolesti a po 6 mesiacoch dokonca až 81% redukcia bolesti. Terapia síce nedokáže nahradiť operáciu samotnú, napomáha však výrazne urýchliť a zlepšiť proces liečenia po operáciách. V celej Európskej únii a ani Slovensku táto liečba nie je uhrádzaná zo zdravotného poistenia. Ide o nadštandardnú bio liečbu, ktorá sa hradí priamou platbou.

 

 

 

 

 

 

Kontaktujte nás a dohodnite si vyšetrenie

 

Kontakt

 

 

Aké bude u nás počasie?